اجازه اظهار نظر در پرونده‌های قضایی به کارشناسان رسمی داده شود

نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: باید اجازه دهیم که کانون‌های وکلا و کارشناسان رسمی دادگستری با توجه به تخصصی که دارند اظهارنظر کنند و این اعلام نظر مبنای قضاوت، قضات قرار گیرد.

به گزارش ایسنا، مسعود رضایی سه‌شنبه ٣٠ مهر در آیین گرامیداشت روز کارشناسان رسمی دادگستری با اشاره به ارزش کار کارشناسی و علم کارشناس، بیان کرد: رجوع به افراد خبره و دانا در تمام علوم و در همه ادوار مدنظر بوده است.

او با اشاره به تاکیدات قرآن و آموزه‌های دینی در خصوص لزوم توجه به نظرات کارشناسان و دانشمندان، افزود: در علوم مختلف کارشناسی مدنظر بوده و از زمان شکل گیری حقوق‌های مدون، نگاه ویژه‌ای به کارشناسی و کارشناس شده است.در ایران نیز از زمان مشروطیت به بعد جایگاه کارشناسی در امور قضاوت پررنگ شد.

رضایی با بیان اینکه هرچه علوم پیشرفت می‌کند تفاوت نظر خبرگان و اهل بصیرت هم بیشتر خواهد شد، گفت: علم قاضی به دانش قضا و تحصیلاتی که در این ارتباط طی کرده محدود است و به همین دلیل برای اظهار نظر در زمینه سایر علوم و مباحث باید از نظرات کارشناسان و دانش آنها بهره و کمک بگیرد.

او ادامه داد: قضات با تمام استقلالی که لازمه کار قضاوت محسوب می‌شود، تنها می‌توانند در پرونده‌ای که امور آن مشهود باشد نظر دهند اما در علوم دیگر نظر دانشمندان همان علوم اهمیت دارد و زمانی می‌توانیم رای یک قاضی را قابل قبول بدانیم که به دیگران میدان اظهار نظر دهد تا قضاوت توام با عدالت باشد.

نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی افزود: زمانی که پرونده‌های قضایی به کارشناس ارجاع داده می‌شود با اطمینان خاطر بیشتری در خصوص آن پرونده نظر داده خواهد شد.

رضایی تاکید کرد: لازم است که همه دستگاه‌ها به ویژه قوه قضاییه که نماد عدالتخواهی و امنیت جامعه است، هرچه بیشتر خود را مقید به استقلال کسانی کند که به آنها در اعلام نظر، کمک می‌کنند.

به گزارش ایسنا، به مناسبت اول آبان که در تقویم کشور به عنوان روز کارشناس نامگذاری شده است، آیینی با حضور مسئولان ارشد اجرایی و قضایی و اعضای کانون کارشناسان رسمی دادگستری در شیراز برگزار شد.