تدوین و تصویب ۲۰ لایحه و آیین‌نامه در ۶ ماهه نخست سال در معاونت حقوقی

معاون حقوقی قوه قضائیه با بیان اینکه فراهم کردن فضا و بستر مناسب برای ارتباط مستقیم با مدیران از اهداف و برنامه‌های جدی معاونت در دوره مدیریت کنونی است، گفت: طی ۶ ماه نخست سال حدود ۲۰ لایحه، آیین نامه و دستورالعمل که پیش‌نویس آن در معاونت حقوقی تدوین شده به تصویب ریاست قوه قضاییه رسیده و یا به دولت ارسال شده است.

به گزارش ایسنا، حجت الاسلام و المسلمین محمد مصدق در دومین نشست خود با مدیران، قضات و کارکنان معاونت حقوقی، ضمن قدردانی از حضور میلیونی مردم ایران در راهپیمایی اربعین حسینی اظهار کرد: این حرکت شکوهمند اقتدار و عظمت اسلام را به نمایش نهاد و همین حرکت‌هاست که دشمن را ناامید می سازد.

وی با اشاره به ضرورت فراهم ساختن بسترهای مناسب برای بیان مسائل و مشکلاتی که در ابعاد مختلف کارکنان هر مجموعه با آن مواجه هستند، خاطرنشان کرد: در همین راستا پیش بینی شده است تا هر سال در دو نوبت این نشست‌ها با محوریت گفت و شنود میان مدیران و مسئولان معاونت با کارکنان برگزار شود. تلاش می‌شود تا در زمان مقرر و تا حد امکان مسائل و مشکلات مطرح شده توسط کارکنان، رفع شود که به طور قطع این امر در ارتقای امور معاونت و افزایش انگیزه‌های شغلی کارکنان اثربخش خواهد بود.

معاون حقوقی قوه قضاییه با اشاره به نقش محوری این معاونت در تحقق تحول در دستگاه قضایی اظهار کرد: با عنایت به تکالیف کلان معاونت نظیر تدوین لوایح، تنقیح و تفسیر قوانین، معاونت حقوقی را می‌توان مغز متفکر دستگاه قضایی نامید؛ بدیهی است با توجه به این نقش عمده، سهم قابل توجهی از تحقق تحول نیز بر عهده شما مدیران، قضات و کارکنان خدوم خواهد بود.

مصدق با قدردانی و ابراز رضایت از تلاش‌ها و فعالیت‌های مدیران، قضات و کارکنان در بخش‌های مختلف معاونت طی شش ماه نخست سال جاری گفت: نتایج حاصل از تلاش‌ها و مساعی شما عزیزان در حوزه‌های مختلف و طی مدت حضور اینجانب در معاونت مطلوب و رضایت بخش بوده است و امید که با عنایت پروردگار، طی ماه‌های آینده که حرکت ما در مسیر ایجاد تحول در معاونت حقوقی ابعادی جدی‌تر به خود می‌گیرد شاهد نتایج و دستاوردهای حداکثری در تمامی بخش‌ها باشیم.

معاون قوه قضاییه از اعتماد ریاست محترم دستگاه قضایی نسبت به معاونت حقوقی سپاسگزاری کرد و گفت: ایشان در خصوص پیشنهاداتی که برای انجام بهتر امور این معاونت ارائه می‌شود، همواره با حسن ظن و نظر مساعد برخورد کرده‌اند و این امر موهبت و فرصتی ارزشمند نصیب معاونت ساخته و موجب شده است که فرایند به نتیجه رسیدن لوایح و به خصوص آیین‌نامه‌ها و دستورالعمل‌های تدوین شده پس از ارسال به حوزه ریاست از سرعت قابل توجهی برخوردار شود؛ تا جایی که با پیگیری‌های انجام شده در این خصوص موارد ارسالی نهایتا در ۲۰ روز منتج به نتیجه می‌شود.

مصدق با اشاره به اینکه طی شش ماه نخست سال حدود ۲۰ لایحه، آیین نامه و دستورالعمل که پیشنویس آن در معاونت تدوین شده به تصویب ریاست محترم قوه قضاییه رسیده یا به دولت ارسال شده است، گفت: تلاش‌ها و اهتمام شما عزیزان در انجام این مهم افتخاری برای مجموعه معاونت رقم زده است.

وی افزود: حدود ۲۰ پیشنویس لایحه، دستورالعمل و آیین نامه نیز در حال حاضر به همت شما عزیزان در دست تدوین است و انشاءالله با نهایی شدن تدوین آن، به مرجع ذیصلاح ارسال می‌شود.

مصدق در خصوص اتخاذ رویکرد تحول مدار در معاونت حقوقی طی ماه‌های اخیر و اهتمام در جهت بهینه‌سازی انجام امور و تکالیف موجود اظهار کرد: در این راستا حدود ۴۰ کارگروه ارتقا و تشکیل شده است که ارتقای کارگروه‌های مشورتی اداره کل حقوقی از ۶ کمیسیون به ۱۲ کمیسیون و ایجاد کارگروه‌های تخصصی در اداره کل تدوین لوایح و مقررات در حوزه‌های تخصصی حقوقی و کیفری(شکلی و ماهوی) از آن جمله است.

وی ترکیب اعضای این کارگروه‌ها را نقطه قوت آن برشمرد و افزود: تلاش بر این بوده است تا در این ترکیب توان و ظرفیت‌های علمی و عملی اعضا توأمان مد نظر قرار گیرد و بر همین اساس هم از همکاران قضایی در دیوان عالی کشور، دادستانی کل کشور، مستشاران دادگاه تجدید نظر استان تهران و هم از اعضای هیأت علمی دانشگاه‌های معتبر کشور، وکلا و کارشناسان مختلف برای عضویت در آن دعوت شده است.

معاون حقوقی قوه قضاییه با اشاره به اینکه این معاونت در راستای انجام بهتر امور از پیشنهادات و انتقادات مشفقانه استقبال می‌کند یادآور شد: به منظور بهره‌مندی از نظرات و پیشنهادات متخصصان امر و همچنین عموم جامعه، معاونت درصدد راه‌اندازی سامانه‌ای برای ثبت نظرات در خصوص پیش‌نویس لوایح و مقررات است.

مصدق در پایان ابراز امیدواری کرد: تمامی تلاش‌ها و مساعی مجموعه معاونت حقوقی منجر به کاسته شدن بخشی از مشکلات مردم شود که بی‌تردید این مهم ارتقا اعتماد مردم به دستگاه قضایی و در نهایت به اصل نظام را در پی دارد.

در پایان معاون حقوقی قوه قضاییه با اعلام انتصاب حسین زرینی به سمت مدیر کل حوزه معاونت از آقای احمد نظری مدیر کل پیشین حوزه معاونت تقدیر به عمل آورد.